TÜRKİYE SİYASİ TÜKENMİŞLİĞİN İÇERİSİNDEDİR!

21. Yüzyıla giren dünyada ne yazık ki siyaset üretmekte gayri ciddi işler yapan Türkiye siyaseti

20 Yıldır Türkiye’yi Adalet ve Kalkınma Partisi yönetiyor. Yönetim biçiminin en önemli argümanı algı yaratarak konsolidasyon yapmak ve seçmenini yanında tutmak. 20 yıllık özete bakılınca AKP ne ekonomide , ne eğitim de , ne sağlıkta sınıfı geçebiliyor. Hep derler ya eskileri bilir misin diye, tamda bunu yaşatıyorlar aslında ülkemize bu dar görüşlü kişiler. Her fırsatta cebinizdeki telefonu sorun bu gureba kişilere sisin döneminizde Televizyon varmıydı? telefon varmıydı? bu günkü dünya konjonktürel imkanlar varmıydı? yoktu. Peki şimdi bunların hepsi dünyanın her yerinde var. Peki bunlardan hangilerini Ülkemiz de üretiyoruz. 20 yıllık AKP döneminde kaç marka yarattık. Kaç yerli ve milli fabrika açtık da dünya ya meydan okuduk. Cevabını hepiniz biliyorsunuz da işinize mi gelmiyor..

Tabi ki sorun sadece Adalet ve Kalkınma Partisi  Türkiye’de basiretsiz muhalefet partileri var.  İktidarın istediği gibi algıya göre, yada gündemi belirleyen iktidarın söylemlerine göre 20 yıl muhalefet yaptılar. 14 kez yenildiler. Günümüzde yeni kurulan İYİ Parti, Deva Partisi ve Gelecek Partisinin milletin karşısına çıkmasının bir iyi , birde kötü yönü oldu. Gelecek ve Deva Partisi Ak Partiden ciddi bir kitleyi yanına toplamaya başladı. İYİ Parti ise belki son 30 yılın en büyük hareketi ile sahneye çıktı. Sonuç bir çok insan bırakın muhalefette olmayı, tamamen siyasetten ayrıldı. Ülkemizde en büyük sıkıntı siyasetin doğru, becerikli ve üreten kişilerin neredeyse tamamının dışına çıkması. Dünya 21. Yüzyılda bilme, zekaya ve beceriye yönelirken bu durum ülkemizde yerini sağlamlaştırmak için önüne geleni hiç çekinmeden harcamaya adapte olduğu için bakın birçok partinin il ve ilçe başkanları ” BİR KISMI” bırakın siyaset yapmayı , iki kelimeyi bir araya getiremeyecek düzeyde. Bundan tabi ki  yine yararlanacak tek yapı mevcut iktidar.  Adalet ve Kalkınma Partisinin en büyük avantajı her kesimi içerisinde bir şekilde tutması.

Muhalefet partilerinin en büyük zaafı iktidarın gidiyor olarak gördükleri için koltuk savaşlarının hız kazanması. Muhalefet liderlerinin açıklamaları bir türlü vatandaşa dönmüyor. Bir gün geçmesin ki iktidarın sözleri ile hareket etmesinler. Son günlerde siyasi kazanın içerisine Zafer Partisi, Memleket Partisi gibi popüler isimlerin kurduğu iki parti daha girdi. İki partinin de teşkilat yapılanması çok zorlanmadan yapılıyor. Zafer partisini izlerseniz öncelikli siyasi projesini şuan için Suriye’li mülteci konusuna ayırmış durumda kısmen de olsa Türk milletinin çıkarına bir durum. Bunun haricinde henüz bir vaadini görmedi Türk milleti. Arap milliyetçilerinin en çok saldırdığı isim Sn. Özdağ ve Zafer Partisi . Çünkü 20 yılda en çok saldırılan kitle Türk Milliyetçileri. Bu noktada da Ümit ÖZDAĞ’ı teprik ediyorum.

Diğer yanda ise dediğim gibi son 30 yılın en büyük hareketi ” TABAN OLARAK” İYİ Parti vatandaşın 2021 ve 2022 arasında en büyük takip ettiği parti olma durumunu yaşıyor. Kadrolarında büyük deformasyon yaşayan İYİ Parti Genel Başkan Sn. Meral AKŞENER’in özverili çalışması , vatandaşın içerisinden çıkmaması nedeni ile ilgiyi üzerine çekmeye devam ediyor. İYİ Parti Teşkilat konusunda Türkiye’de en sorunlu parti. Bu sorunların üzerinden gelmesi durumunda erken yada zamanında seçimde iki sıfır önde başlayacaktır seçimlere. Millet ittifakının yeni lider partisi olmaya en yakın parti İYİ Parti’dir. Tabi ki bunu yolu iç barış ve parti içerisindeki çekişmeler durdurmaktan geçiyor.

Deva Partisi kuruluşu da beklentileri karşıladı diyebilirim. Deva Partisi sağ seçmen neczinde liberal kısımı içerisine almaya devam ediyor. Ak Parti’den kopan liberal seçmen Deva partisinde kimlik kazanıyor ve sahada çalışmalara katılıyor. Sn. Ali BABACAN için geleceğin iktidar başkanlarından dememde şahsımca bir sakınca görmüyorum. Ali Babacan’ın en büyük artısı ekonomist olması. Ve Türkiye’nin onun döneminde son 50 yılın en iyi ekonomik şartlarda olması bir avantaj sağlıyor. Kadroları çok tepki görmeyen ve parti içerisinde çalışkan kişilerden oluşuyor.

Gelecek Partisi için açıkcası daha muhafazakar bir yapı diyebilirim. Ahmet DAVUTOĞLU’nun liderliğinde Gelecek Partisi sağ seçmende bir yer kazanmış durumda . Teşkilatlanma çalışmalarını çok hızlı bitiren Gelecek Partisi Önümüzdeki genel seçimlerde çok bir hareket edemezse bile yerel seçimlere damga vuracak gibi duruyor.

Cumhuriyetimizin ilk partisi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu parti olarak bilinen CHP’ye gelince açıkcası kazanılan Büyük Şehir Belediyeler sayesinde ciddi bir popülerlik kazandılar. Ama yine Türk seçmeninin % 70’e yakını Chp deyince bir çekince yaşıyor. Bu durumu kırmak için 1999’ların başında başlatılan CHP’de değişim rügarları devam ediyor. Chp içerisinde bir çok grup yer bulmaya başlasa da bunun gideceği yer hemen hemen belli. Gidiyor gitmekte olan sözü ile bu işlerin sahaya yansıması aynı değil.

Şimdi tüm muhalefet Partileri şöyle bir durum konunun Ak Parti genel başkanının sözleri gündem yapmak değil. Milletin dertleri, sıkıntıları üzerinden  siyaset geliştirme, en alttan , en üst tabakaya kadar refah mesajları verme, demokrasi ve adalet söylemlerini arttırma, iktidarı yok sayarak millet ile el ele siyaset yapma zamanı gelmiştir. Aksi böyle giden bir dönemde Ak Parti kaybetse de ikici ak parti kurulup düzen devam eder…

 

Levent ARSLAN

Haberkurttv Genel yayın Yönetmeni

Takip ET

Facebookta Twitterda WhatsApp Mesaj