Hollanda o aşının kullanımını durdurdu

Hollanda Sağlık Bakanlığı, 60 yaşın altındaki kişiler için Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının kullanımını geçici olarak durdurdu. Aşının, kanda pıhtılaşmaya sebep olarak birçok insanın ölümüne sebep olduğu iddia ediliyor.

Hollanda Sağlık Bakanlığı, uzman bağımsız danışma organı Lareb’in hazırladığı yeni bir rapor üzerine önemli bir karar aldı. AstraZeneca aşısının 60 yaş altı kişilerde kullanımı durduruldu.

Raporun, AstraZeneca aşısı olduktan sonra kan pıhtılaşması yaşayan 25 ila 65 yaşları arasındaki beş kadınla ilgili olduğu açıklandı.

Tedbirin, AstraZeneca ile aşılaması planlanan 60 yaş ve üzeri kişileri kapsamadığı, olası yan etkilerin çoğunlukla 60 yaşın altında görüldüğü belirtildi.
Bakanlık, Hollandalı doktorlara, bir sonraki duyuruya kadar 60 yaşın altındaki tüm aşı randevularının iptal edilmesi tavsiye edildi. Hollanda’da ülke çapında uygulanan yaklaşık 2 milyon 300 bin doz aşıdan, yaklaşık 400 binin AstraZeneca aşısı olduğu ifade edildi.

KAYNAK: MEHMET OKUL

HABER:   MEHMET OKUL

Takip ET

Facebookta Twitterda WhatsApp Mesaj