ERKEN SEÇİM Mİ? BASKIN SEÇİM Mİ?

İKTİDAR SEÇİME HAZIR, YA MUHALEFET HAZIR MI?

Ülkemiz’de her kesimin konuştuğu bariz konu erken seçim olacak mı? İktidarın adayı Erdoğan olacak mı? Muhalefetin adayı kim? Millet ittifakı büyüyecek mi?

Bir kaç gündür siyasi kulisler sert sallanıyor. 20 yıldır iktidar olan Ak Parti ve Genel başkanı Sn. Erdoğan yolun sonunu görüyor. Ak Parti’de kaçış süreci tüm hızı ile devam ediyor. Buna karşın Sn. Erdoğan Ak Parti’de yenilenme çalışmaları ile yeni isimleri etrafında toparlamaya çalışıyor. Ak Parti kurmayları bir yandan Fatih ERBAKAN ile temaslarda bulunurken, diğer taraftan içerisinde çıkan Deva ve Gelecek Partisi ile görüşmeler yapıyor ve Cumhur İttifakını büyütmeye çalışıyor.  Ak Parti bunu başarırsa ülke ilkbahar sonu seçime gider saten. İktidar ve Genel Başkanının siyasi dili sertleştirme gayreti muhalefet liderlerinin ılımlı sözleri ile geri tepiyor. Ak Parti yapılan tüm anketlerin ortalamasını aldığınız da % 27.61 oranında çıkıyor. Küçümsenecek bir oy değil. Muhalefet daha pozitif siyasete devam etmeli. Bir de cumhur ittifakının diğer paydaları var. Mhp ve BBp. işin enterasan kısmı artık Mhp ile BBP arasındaki oy makası bayağı azaldı. Yanlış anlamayın BBP büyümüyor MHP küçülüyor. Doğal olarak makas küçülmeye devam ediyor. Mhp ve BBP’nin seçim stratje’si yok , yani Ak Parti ne derse onu destekleriz den başka bir şey yok. Ülkeyi muhalefet yönetiyormuş gibi Sn. Bahçeli sadece Erdoğan’a söylenen sözlere cevap vermekle meşkul. Arayada beka felan tamam millette yeter anlayışı ile hareket ediyorlar. BBP lideri Desteci’de siyasi tükenmişliği sonuna kadar yaşıyor. Ekonomik şartların ülkemizde iyi olmaması nedini ile yaptığı açıklama tam anlamı ile ” VAY HALIMIZA” dedirtti millete. Sn. Desteci et pahalı olduğu için koyun kestiriyorum daha ucuza geliyor dedi ya… Cumhur İttifakında durum ve gerçek bir tek Sn. Erdoğan’ın olduğudur. Gerisi koltuk meselesi vatan, beka falan değil.

Muhalefette işler farlı yürüyor. Chp ile İYİ Parti arasında bir yarış var. Hangi parti daha fazla oy alacak. Chp 100 yıllık parti, belediye sayısı ile baskın bir güce de sahip. İYİ Parti yerel seçimlerde sınıfta kaldı. Bu noktada gelecekte o seçim sonuçlarının önüne konulmaması için yapılacak seçime iyi bir grafik ile girmek zorunda.  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU çıktığı , konuştuğu her programda Cumhurbaşkanı adayı benim der gibi davranıyor. Bu bir strateji mi? yoksa gerçekten bilinç altına ismini mi yerleştiriyor bunu göreceğiz. Sn. Akşener ben başbakan adayıyım söylemi ile Millet ittifakının güçlü bir paydası aradan çıkmış oldu. Artık aday Akşener mi? Kılıçdaroğlu mu demiyoruz. Doğrusu şu Sn. Kılıçdaroğlu kendimi aday olacak yada kimi gösterecek? Yani bu konuda bütün ipler Sn. Kılıçdaroğlu’nun elinde . Chp anketlerde oy kaybetmiyor, aksine metropol illerde oyunu arttırmaya devam ediyor. Ak Parti ve kurmaylarının İMAMOĞLU üzerinden yaptığı yanlış politika Chp’ye oy kazandırmaya devam ediyor. İYİ Parti kanadı ise 2022 yılına düşüş ile başladı. 2021 yılı sonlarına doğru anketlerde yükseliş gösteren İYİ Parti %13 oranlarında n % 10.20 civarlarına düştü. Bunun en önemli sebebi tabi ki genel  başkandan başka kimsenin dişe dokunur çalışmalar yapmaması. İYİ parti’de en büyük problem Teşkilat yapısı, agah edermi bilmem bu teşkilatlar ama rezil edebilecek potensiyelleri olduğu kesin.  ( Tamamını kastetmiyorum).

Millet ittifakının büyüme arzusuna net cevap Gelecek partisinden geldi. Gelecek partisi kurmayları MİLLET İTTİFAKI isminin değişmesi gerektiğini açıkladılar. Deva partisi tabanı ise CHP ile yapılacak ittifaka çok olumlu bakmıyor. Millet ittifakı 3. Bir ittifakın önünü açıp , cumhur ittifakını dağıtmak yerine kendi içerisinde konsolide ederek kontrol etmek istiyor. Ama hesaba katmadıkları bir şey var. Bu gün Gelecek ve Deva partisine katılan seçmen Ak parti’nin uzun soluklu yorgunluğu olduğunu düşündüğü ve aynı zihniyeti gençleştirilmiş bir başkanla devam etmek istedikleri için sahadalar ve bu partilerdeler. Yani böyle bir ittifak’da millet ittifakı böyle kurulur ise kesinlikle Sn. Erdoğan’a oy atacak Millet İttifakı seçmeni oluşturmuş olurlar. Sn. Kılıçdaroğlu hata yapma lüksü olmamasına rağmen yine hata yapacak gibi geliyor. En merak ettiğim şu  Kılıçdaroğlu’nun danışmanları ne içiyor?

İktidar her zamanki ki enerji olarak seçime hazır. Çünkü tüm format Sn. Erdoğan’dan ibaret. Millet ittifakı seçime ne psikolojik, ne enerji, ne motivasyon, ne proje olarak hazır değil. Bu sebep ile iktidar oyun kurmaya hazır ve yakın bir zamanda hodri meydan diyecek. Problem Cumhur ittifakında değil, millet ittifakında olacak. Çünkü millet ittifakı ne seçime hazır, ne millete sunacak real bir projesi var. Umut ediyorum ki sn.Kılıçdaroğlu ve Sn. Akşener etrafındaki bu kötü danışmanlardan kurtularak , hayal kurmaktan vaz geçer ve gerçek dünyaya dönerek seçim zaferi kazanır….

Takip ET

Facebookta Twitterda WhatsApp Mesaj